Początki kosmetologii

Kosmetologia jest stosunkowo nową dziedziną nauki. Jej rozwój był w dużym stopniu związany z rozwojem kosmetyki. Niemal wszystkie kobiety pragną zachować młody i piękny wygląd jak najdłużej. Tak też były w wielu minionych epokach. Dzięki dążeniu do uzyskania i zachowania nienagannego wyglądu wymyślonych zostało wiele zabiegów, a także preparatów, które zostały z czasem ulepszone lub były podstawą do wynalezienia zabiegów, które stosujemy do dziś.

Czym jest kosmetologia?

Wyjaśniając w skrócie, czym jest kosmetologia, można powiedzieć, że jest to dziedzina, która zajmuje się głównie, zwiększaniem, przywracaniem oraz zachowaniem atrakcyjnego wyglądu człowieka. Kosmetologia zajmuje się zarówno upiększaniem i pielęgnacją twarzy jak i całego ciała. Zabiegi kosmetologiczne mogą być przeprowadzane przy pomocy aparatury (np. depilacja laserowa), preparatów (np. peelingi chemiczne), a także rąk kosmetologa (np. oczyszczanie manualne lub masaże)

Od czego to wszystko się zaczęło?

Zastanawiając się, jak wyglądały początki kosmetologii, warto cofnąć się do okresu przed naszą erą. Już w tamtych latach kobiety chciały osiągnąć nienaganny wygląd. Starały się różnymi sposobami usuwać niechciane owłosienie czy tworzyć różnego rodzaju mieszanki np. ziołowe, które miały pomóc im na dłużej zachować młody wygląd.

Chęć zatrzymania lub spowolnienia procesów starzenia, usuwania mankamentów skóry, a także możliwości jej upiększania, sprawiały, że kosmetologia stale się rozwijała. Wiele nowych możliwości zyskała dzięki rozwojowi nauk medycznych. Przełomowym okresem dla kosmetologii był wiek XVIII, w którym uznano, że skóra jest odrębnym organem ludzkiego ciała, przez co powstawały coraz to nowsze publikacje dotyczące tego tematu. Publikacje pozwoliły zgłębiać wiedzę oraz prowadzić badania niezbędne dla rozwoju kosmetologii.

Kosmetologia na przestrzeni lat rozwijała się i poszerzała zakres wiedzy, który jej absolwenci muszą zdobyć. Dalszy rozwój kosmetologii sprawił, że możemy wyróżnić różne jej działy, takie jak kosmetologia pielęgnacyjna, kosmetologia upiększająca i kosmetologia lecznicza. Pomimo tego, że zainteresowanie kosmetologią możemy obserwować już od bardzo długiego czasu, w Polsce została ona dziedziną akademicką dopiero w 1997 roku. Pomimo tego, że jest to dziedzina stosunkowo nowa, to jednak nieustannie prowadzone badania nad kosmetykami, procedurami zabiegowymi czy aparaturą sprawiają, że prężnie się ona rozwija.

Zakres wiedzy kosmetologa

Kosmetologia jest nauką interdyscyplinarną. Swoim zakresem obejmuje przedmioty medyczne, chemiczne oraz biologiczne. Studenci kosmetologii muszą na początku swojej drogi zgłębić wiedzę między innymi z anatomii, histologii, farmakologii, biochemii czy biofizyki. W dalszym toku kształcenia spotykają się także z przedmiotami takimi jak zielarstwo i receptura kosmetyczna, dermatologia, alergologia, onkologia czy nawet endokrynologia. W obrębie zainteresowań kosmetologii znajduje się także medycyna estetyczna, fizjoterapia czy masaż.

Kosmetologia dziś – popularne zabiegi

Dzięki rozwojowi kosmetologii w Polsce możemy korzystać z wielu zabiegów, które pomogą nam uatrakcyjnić nasz wygląd. Wbrew pozorom z zabiegów nie korzystają tylko i wyłącznie kobiety. Coraz częściej gabinety kosmetologiczne są odwiedzane również przez mężczyzn. Tak samo wygląda kwestia wieku. Z zabiegów kosmetologicznych chętnie korzystają zarówno osoby starsze, które chcą poprawić swój wygląd, jak i osoby młode, które chcą w miarę możliwości wcześnie zapobiegać procesowi starzenia się skóry. W zależności od potrzeb i oczekiwań możemy zdecydować się na różnego rodzaju zabiegi, które pomogą nam uporać się z doskwierającymi nam problemami. Najczęściej wybieranymi zabiegami są:

  • zabiegi pozwalające usunąć niechciane owłosienie – np. depilacja laserowa,
  • zabiegi wyszczuplające i modelujące sylwetkę – np. liposukcja kawitacyjna, endermologia czy endomasaż,
  • zabiegi anti-aging – np. fala radiowa, mezoterapia mikroigłowa czy karboksyterapia,
  • zabiegi poprawiające wygląd brwi i rzęs – np. laminacja rzęs, henna pudrowa.
Rezerwuj online