Czy każdy może się poddać depilacji laserowej?

Depilacja laserowa jest zabiegiem, który pozwala na trwałe usunięcie niechcianego owłosienia. Coraz więcej osób chce skorzystać z takiej możliwości, która wpłynie na zwiększenie ich komfortu oraz atrakcyjności. Pomimo tego, że jest to bardzo bezpieczna procedura, która jest zawsze wykonywana przez wykwalifikowane osoby, nie każdy może się jej poddać. W tekście wyjaśniamy kto i dlaczego nie może poddać się depilacji laserowej.

U kogo nie może zostać wykonany zabieg depilacji laserowej?

Pomimo tego, że depilacja jest bezpiecznym zabiegiem, w niektórych przypadkach niestety nie może być wykonany. Podczas wywiadu kosmetologicznego, osoba, która będzie przeprowadzać zabieg, na pewno szczegółowo zweryfikuje wszystkie choroby i czynniki, które mogłyby wykluczać u nas możliwość wykonania zabiegu. Kto zatem nie może poddać się depilacji laserowej?

Osoby w ciąży oraz w czasie laktacji

Podczas ciąży powinno się zrezygnować niemal z każdego zaawansowanego technologicznie zabiegu kosmetologicznego. Tak także jest w przypadku depilacji laserowej. Pomimo tego, że zabieg jest bezpieczny i nie uszkadza skóry, to jednak nie wiadomo jaki wpływ będzie mieć na dziecko. Na osobach w ciąży oraz osobach karmiących nie można zatem przeprowadzać takiego zabiegu.

Osoby zmagające się z chorobami nowotworowymi

Podobnie jak ciąża również choroby nowotworowe są przeciwwskazaniem do wykonywania zabiegów kosmetologicznych. Depilacji laserowej nie powinno się przeprowadzać podczas leczenia chorób nowotworowych, a także od 3 do 5 lat po zakończonej terapii. Wybierając się po upływie tego czasu na depilację laserową, konieczne może być także okazanie zaświadczenia od lekarza, wskazujące na to, że nie ma przeciwwskazań do wykonania zabiegu.

Osoby z bielactwem

Bielactwo to dermatoza, podczas której obserwujemy białe plamy lub punkty na skórze. Osoby zmagające się z tym problemem mają nieodpowiednią ilość melaniny w organizmie. Podczas depilacji laserowej wiązka lasera dociera do melaniny znajdującej się we włosie, a następnie zamieniana jest na ciepło, które uszkadza cebulki włosa. Znając mechanizm działania lasera, wiadomo, z jakich przyczyn nie można poddać się depilacji laserowej, zmagając się z bielactwem.

Jakie choroby wykluczają możliwość wykonania depilacji laserowej?

Chorób, które uniemożliwią przeprowadzenie depilacji laserowej, nie jest dużo, ale na pewno zostaniemy o nie wypytani podczas przeprowadzania ankiety zdrowia w gabinecie kosmetologicznym. Jakie choroby najczęściej wykluczają możliwość wykonania depilacji?

Infekcje wirusowe, bakteryjne lub grzybicze

Obszar skóry, na którym będzie wykonywany zabieg, musi być nieuszkodzony i nieobjęty żadną infekcją. Wybierając się na zabieg depilacji laserowej wąsika, na przykład z aktywną opryszczką możemy się spodziewać jej zaostrzenia lub nawet rozsiania się w inne miejsca. Tak samo wygląda sprawa w przypadku zakażeń grzybiczych lub bakteryjnych.

Łuszczyca nie tylko w stanie zaostrzenia

Łuszczyca jest chorobą, która może zaostrzać się podczas podrażnienia lub innego nawet delikatnego działania na skórę. Depilacji laserowej nie powinno się przeprowadzać u osób chorujących na łuszczycę. Z depilacji powinny zrezygnować nie tylko osoby, na których skórze obecnie znajdują się zmiany łuszczycowe. Wykonanie zabiegu na skórze zdrowej również może się przyczynić do wystąpienia na niej zmian.

Inne czynniki uniemożliwiające przeprowadzenie zabiegu

Nie tylko choroby uniemożliwiają wykonanie depilacji laserowej. Zabiegowi nie możemy się poddać również wtedy, gdy na naszej skórze znajduje się świeża lub mocna opalenizna. W opalonej skórze znajduje się więcej melaniny, czyli barwnika, przez który jest pochłaniana wiązka lasera podczas depilacji. Jeśli nie zostanie pochłonięta przez melaninę znajdującą się we włosach, a przez tą, która znajduje się w skórze, może dojść do poważnych poparzeń. Również wykonanie depilacji woskiem, pastą lub pęsetą przed depilacją laserową stanowi do niej przeciwwskazanie. Z takich rodzajów depilacji powinno się zrezygnować co najmniej miesiąc przed planowaną depilacją laserową.

Przeciwwskazań do wykonania depilacji laserowej jest o wiele więcej. Wszystkie zostaną omówione przed wykonaniem zabiegu. Należy pamiętać, że nie warto przed kosmetologiem  zatajać informacji na temat stanu zdrowia, ponieważ wykonanie zabiegu wtedy, gdy jest to zabronione, może mieć bardzo niekorzystny wpływ na nasz organizm.

Rezerwuj online