Wywiad medyczny przed depilacją laserową – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Decydując się na depilację laserową, powinniśmy wiedzieć, że przed zabiegiem kosmetolog przeprowadzi z nami szczegółowy wywiad medyczny. Ankiety dotyczące stanu naszego zdrowia przeprowadza się praktycznie przed każdym zabiegiem wykonywanym w gabinecie kosmetologicznym. Nie powinno zatem dziwić, że przed wykonaniem depilacji laserowej również zostaniemy o to poproszeni. W poniższym tekście omawiamy wszystkie zagadnienia związane z wywiadem medycznym, aby podczas wizyty w gabinecie kosmetologicznym nie był on dla Ciebie zaskoczeniem.

W poniższym opracowaniu tekstu naszym konsultantem w sprawach kosmetologii był salon depilacji laserowej Lublin – SilkTouch

Przejdźmy zatem do sedna sprawy.

Czym jest karta klienta?

W karcie klienta znajdują się nasze dane osobowe, dzięki którym kosmetolog będzie nas mógł między innymi wpisać do systemu. Karta klienta pozwala na zweryfikowanie naszego stanu zdrowia. Informacje w niej zawarte zadecydują o tym, czy zabieg depilacji laserowej może być wykonany w naszym przypadku, czy jednak należy z niego zrezygnować. W karcie możemy spotkać się z różnymi pytaniami dotyczącymi na przykład naszego wieku, tego jak szybko i na jaki kolor się opalamy, a także pytaniami dotyczącymi naszego aktualnego stanu zdrowia. Kartę klienta można wypełniać samodzielnie lub wraz z kosmetologiem, jeśli mamy wątpliwości co do poszczególnych pytań. Po wypełnieniu karta zostanie dokładnie przeanalizowana przez osobę, która będzie wykonywać zabieg depilacji laserowej.

Jakich pytań można spodziewać się podczas wywiadu medycznego?

Wywiad medyczny w poszczególnych gabinetach może się różnić. Pytania, które pojawią się podczas wywiadu medycznego, są niezbędne do wykonania zabiegu depilacji laserowej. Nie ma stałej reguły dotyczącej tego, o co należy zapytać klienta. Będą to jednak na pewno pytania o nasz stan zdrowia czy przebyte choroby. Pytania, które pojawią się na pewno, dotyczą:

  • tego czy nie jesteśmy w ciąży lub nie karmimy piersią,
  • przyjmowanych aktualnie lekarstw,
  • przebytych chorób,
  • aktualnego stanu zdrowia,
  • tego kiedy się ostatnio opalaliśmy.

Na pytania należy zawsze odpowiadać zgodnie z prawdą, a prawidłowo wypełnioną kartę klienta należy podpisać i oddać kosmetologowi.

Dlaczego kosmetolog wypytuje o stan naszego zdrowia?

Pytania dotyczące naszego stanu zdrowia są niezwykle istotne. Nie należy się ich obawiać, ponieważ to one pozwolą kosmetologowi wykluczyć wszystkie przeciwwskazania. Pomimo tego, że przeciwwskazań do wykonania depilacji laserowej nie ma zbyt dużo, to jednak może się zdarzyć, że wystąpią one w naszym przypadku. Pełną kartę klienta wypełnia się podczas pierwszego zabiegu. Na kolejnych wizytach kosmetolog może jedynie zapytać, czy stan naszego zdrowia nie uległ zmianie i poprosić o wpisanie daty oraz podpis na karcie klienta, którą wypełniliśmy podczas pierwszego zabiegu. Nie jest to jednak praktykowane w każdym gabinecie i może się zdarzyć, że pełną kartę klienta trzeba wykonywać podczas każdej wizyty w gabinecie.

Co się stanie jeśli zataimy przed kosmetologiem informacje o stanie naszego zdrowia?

Wybierając się na zabieg depilacji laserowej, należy pamiętać, że istnieje do niej kilka przeciwwskazań, które mogą wykluczyć możliwość przeprowadzenia zabiegu. Zatajając przed kosmetologiem informacje o naszym stanie zdrowia lub podając informacje niezgodne z prawdą, narażamy się na poważne konsekwencje. Przeprowadzenie depilacji laserowej u osoby, u której występują przeciwwskazania, może niekorzystnie wpłynąć na stan jej zdrowia, doprowadzić do poparzenia czy wystąpienia przebarwień na skórze.

Co zrobić jeśli kosmetolog odmówi wykonania zabiegu depilacji laserowej?

W takim przypadku przede wszystkim należy zachować spokój. Należy pamiętać, że kosmetolog dba o nasze dobro i nie podejmie się wykonania zabiegu, jeśli w naszym przypadku istnieją do niego przeciwwskazania. Nie warto wykłócać się z osobą, która odmówiła nam wykonania zabiegu. Jeśli pomimo stresującej sytuacji zachowamy zimną krew, możemy spróbować się dogadać z kosmetologiem. W takim przypadku należy zapytać, czy kosmetolog wykona zabieg, jeśli dostarczymy mu zaświadczenie lekarskie o tym, że zabieg może być wykonany. Czasami odmowa wykonania zabiegu nie wiąże się bezpośrednio z bezwzględnymi przeciwwskazaniami, a jedynie z wątpliwościami czy może on być wykonany. W niektórych przypadkach zaświadczenie lekarskie może rozwiązać sprawę.

Rezerwuj online