Przerwanie serii depilacji laserowej – co dalej?

Depilacja laserowa jest coraz chętniej wybieranym zabiegiem pomagającym pozbyć się niechcianego owłosienia. Aby zabieg był skuteczny, należy wykonać serię zabiegów składającą się z 6-10 zabiegów. Czasami zdarza się jednak, że jesteśmy zmuszeni lub nawet świadomie rezygnujemy z dalszego wykonywania zabiegów. W poniższym tekście wyjaśniamy, czym skutkuje przerwanie serii depilacji laserowej i czy można wrócić do jej wykonywania.

Mechanizm działania depilacji laserowej

Aby zrozumieć, dlaczego wykonanie pełnej serii zabiegów depilacji laserowej jest niezwykle istotne, warto poznać mechanizm działania lasera. Podczas zabiegu depilacji laserowej wiązka lasera absorbowana jest przez melaninę, czyli ciemny barwnik znajdujący się we włosie. Następnie energia zamieniana jest na ciepło, które uszkadza cebulki włosów. Skuteczność depilacji laserowej jest uzależniona od cyklu wzrostu włosa. W  pierwszej fazie, czyli gdy włos znajduje się w anagenie, depilacja jest najbardziej skuteczna. W drugiej fazie nazywanej katagenem depilacja wykazuje mniejszą skuteczność. W telogenie, czyli trzeciej fazie depilacja jest praktycznie bezskuteczna. Nie każdy włos znajduje się zawsze w tej samej fazie. Aby uzyskać pożądane efekty, należy zatem przeprowadzić od 6 do 20 zabiegów, które trwale uszkodzą komórki macierzyste włosów. Dodatkowo wykonanie zbyt małej ilości zabiegów może niedostatecznie uszkodzić wszystkie komórki.

Czym skutkuje przerwanie serii zabiegów?

Przerwanie serii zabiegów wiąże się z bardzo niską skutecznością zabiegów lub nawet jej brakiem. Jeśli jest to możliwe, warto możliwie w jak najszybszym czasie wrócić do wykonywania zabiegów. Po krótkiej przerwie istnieje szansa, że nie będziemy musieli wykonać całej serii od nowa, a jedynie ją kontynuować. Warto pamiętać, że przerwanie depilacji laserowej nie ma negatywnego wpływu na nasze zdrowie czy stan skóry. Przerywając depilację laserową, jesteśmy jednak narażeni na utratę pieniędzy, które już zapłaciliśmy za wykonane zabiegi, a które nie przyniosą efektów takich, jak się spodziewaliśmy.

Czy można wrócić do wykonywania serii?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy po przerwaniu serii zabiegów może wrócić do wykonywania depilacji laserowej. Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, ponieważ jest uzależniona od tego, jak długa była przerwa. Zabiegi wykonywać ponownie oczywiście można. W zależności od tego jak długo nie wykonywaliśmy zabiegów, kosmetolog można nam zalecić jedną z przedstawionych poniżej opcji.

Wznowienie serii zabiegów

Jeśli przerwa nie trwała zbyt długo i była spowodowana na przykład zapaleniem gardła, zatok inną chorobą, lub wyjazdem na wakacje, przez co ominęliśmy jeden zabieg, nic poważnego się nie stało. Jak już wcześniej wspomniano, przerwy pomiędzy pojedynczymi zabiegami mogą wynosić od 4 do maksymalnie 8 tygodni. Nie należy się zatem zniechęcać przez to, że nie udaliśmy się na zabieg w wyznaczonym dla nas terminie. Taką serię zabiegów należy wznowić, a właściwie to kontynuować, ponieważ tak krótka przerwa nie wpłynie na skuteczność depilacji laserowej.

Wykonanie serii od nowa

Wykonanie serii od nowa należy rozpocząć w momencie gdy przerwa między pojedynczymi zabiegami była znacznie dłuższa niż ta, która zalecił nam kosmetolog. Takie przerwy najczęściej są związane z zajściem w ciąże, pojawieniem się innych przeciwwskazań zdrowotnych lub nawet z chwilowymi problemami finansowymi. Do wykonywania depilacji laserowej można wrócić jeśli nasz stan zdrowia na to pozwala nawet po dłuższej przerwie. W takim przypadku należy jednak rozpocząć całą serię od nowa. Jest to związane z tym, że  niepełna seria depilacji laserowej osłabi tylko niektóre cebulki włosów. Jeśli nie zostanie przeprowadzona w całości to nie wszystkie komórki macierzyste zostaną zniszczone. Zatem jeśli przerwiemy serię zabiegów w jej trakcie, to osłabione cebulki po upływie czasu zregenerują się, a owłosienie będzie odrastać tak jak dawniej.

Przerwanie serii depilacji laserowej nie wiąże się z żadnymi niepożądanymi odczynami. Nie będzie miało także niekorzystnego wpływu na nasze zdrowie. Niestety w takim przypadku skuteczność depilacji będzie bardzo mała. W momencie gdy przerwa pomiędzy zabiegami będzie się przedłużać, nasze owłosienie wróci do takiego stanu, w jakim było przed rozpoczęciem serii depilacji laserowej.

Rezerwuj online